„Przedszkolak Ci powie, że ruch to zdrowie"

Przykład dobrej praktyki – nr 3

Wymaganie:  2.Dzieci są aktywne.

Tytuł: „Przedszkolak Ci powie, że ruch to zdrowie"

Cel działania:

• wspomaganie harmonijnego rozwoju dziecka;
  • kształcenie estetyki ruchu;
  • tworzenie warunków do wyrażania emocji za pomocą ciała;
  • zachęcanie do systematycznego uprawiania sportu i do rekreacji;
  • kształtowanie nawyków prozdrowotnych;
  • zapewnienie warunków do harmonijnego rozwoju fizycznego i psychicznego;

Krótki opis działania:

W przedszkolu prowadzone są dodatkowe zajęcia sportowo – rekreacyjne we wszystkich grupach wiekowych. Nauczycielki wykorzystują do realizacji w/w celów różne formy pracy, takie jak: zabawy metodą Orffa, Labana, Sherborne, zabawy  z wykorzystaniem chusty animacyjnej, gry i zabawy bieżne, ćwiczenia gimnastyczne z przyborami typowymi (szarfy, piłki, obręcze, wstążki) oraz nietypowymi (piórka, gazety, folia, plastikowe butelki, kolorowe chusty).

Prowadzimy zajęcia cykliczne pod hasłem: "Wspólna zabawa to dobra sprawa" - zawody sportowe przedszkolaków i pierwszaków - kształcenie umiejętności współzawodnictwa;

• warsztaty sportowe dla rodziców w każdej z grup wiekowych pod hasłem "Balonik i chusta";
  • odbywają się zajęcia otwarte z udziałem rodziców: ("Bawimy się razem z mamą i tatą", "Gimnastyka Smerfa i rodzica", "Gimnastyka rodzica i smyka");
  • prowadzimy zabawy rekreacyjno – sportowe na świeżym powietrzu z udziałem rodziców ( piknik z okazji Dnia Dziecka i Święta Rodziny");

W ramach prowadzonych działań organizujemy:

• kuligi z udziałem rodziców - Ranczo Tracza w Horodyszczu
  • pikniki rodzinne z okazji Święta Pieczonego Ziemniaka(zawody sportowe z udziałem rodziców) na Ranczu Budrysa i w Poniatówce.
  • dzieci mają możliwość skorzystania z zajęć na basenie z udziałem rodziców. Współpracując z Klubami Sportowymi "Chełmianka", "Gryf", dzieci uczestniczą w zajęciach sportowych prowadzonych przez zawodników i trenerów w/w klubów na bazie sprzętu udostępnionego dzieciom przez sportowców.
  • dzieci oglądają  pokazy sztuk walk zapaśniczych w wykonaniu mistrzyni Polski Katarzyny Krawczyk (puchary i medale zdobyte przez sportowców);
  • uczestniczą w Halowej Sportowej Olimpiadzie Dzieci "Mikołajki 2013", "Mikołajki 2014";

Efekty:

Efektem prowadzonych  działań jest:

• zdobycie tytułu "Przedszkole w Ruchu";
  • otrzymanie medali, pucharów oraz dyplomów za:

-zajęcie I i II miejsca w zawodach pływackich,

-zajęcie I, II, III miejsca w zawodach łyżwiarskich;

-zajęcie II miejsca w Spartakiadzie Przedszkolaków;

-zajęcie III miejsca w Halowej Sportowej Olimpiadzie „Mikołajki 2013”, „Mikołajki

2014”

Dzieci rozwijają swoje zainteresowania sportowe poprzez udział w różnych zajęciach organizowanych w Klubach Sportowych  na terenie naszego miasta tj.: Gryf, Chełmianka, CHDK, MDK, MOSiR.

Aktywnie uczestniczą w życiu przedszkola i środowiska lokalnego, biorą udział w  festynach, zawodach sportowych.

Dzieci radzą sobie z tremą podczas występów na scenie i przed publicznością. Współdziałają w zespole w celu osiągnięcia wspólnego sukcesu.

Rady i przestrogi:

Aktywna postawa nauczyciela jest wyznacznikiem  rozbudzania u dzieci zamiłowania do różnych dziedzin sportu. Dzieci poprzez codzienne zabawy ruchowe, ćwiczenia gimnastyczne rozwijają swoją aktywność ruchową.

Brak aktywności ruchowej powoduje u dzieci: wady postawy, otyłość oraz złe samopoczucie.

Sposoby upowszechniania:

Działania sportowe upowszechniono poprzez zamieszczanie informacji na:

• stronie internetowej przedszkola;
  • w kronice przedszkolnej;
  • w prasie lokalnej "Super Tydzień Chełmski", "Tygodnik Chełmski";
  • w kąciku "Z życia przedszkola";
  • w kronikach Klubów Sportowych, z którymi współpracujemy.