ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE TALENTY PLASTYCZNE

W ramach rozwijania talentów plastycznych prowadzone są zajęcia pobudzające i rozwijające umiejętność wypowiadania swojego osobistego stosunku do rzeczywistości za pomocą linii i plamy, barwy i kształtu. Zajęcia uwzględniają różnorodne techniki przestrzenne, tj. układanie, zabawy konstrukcyjne, wycinanie, lepienie, majsterkowanie oraz techniki płaskie, tj. rysowanie, malowanie, wydzieranie, stemplowanie, wyszywanie. Dzieci poznają też nowe techniki plastyczne, np. malowanie na szkle, tworzenie obrazków woskowych i z masy piaskowej, wykonywanie mozaiki z makaronu, kolaż z zapałek i wiele innych. Prowadzone są zabawy i ćwiczenia kreatywności pozwalające na manipulowanie konkretnymi materiałami plastycznymi, tj. plastelina, glina, masa solna.

Opis dokonań uczniów:

Dzieci uczestniczące w zajęciach koła plastycznego PLASTELINKI potrafią dostrzegać walory estetyczne przedmiotów, zjawisk w przyrodzie, różnorodność barw i form. Posługują się plama, linią, szeroką paletą barw, poznają i nazywają odcienie kolorów. Potrafią ukazać za pomocą działań plastycznych swoje spostrzeżenia i przeżycia o otaczającym świecie. Znają różnorodne techniki plastyczne oraz posługują się nimi w praktyce. Dzieci uczestniczą w konkursach plastycznych organizowanych przez władze lokalne, szkoły i przedszkola z terenu Chełma jak i ogólnopolskich konkursach, zdobywając nagrody oraz wyróżnienia. Prace dzieci z koła plastycznego PLASTELINKI są eksponowane w przedszkolnej galerii POD GWIAZDAMI. Wytwory dzieci są również eksponowane w Chełmskiej Bibliotece Publicznej oraz w Bibliotece Pedagogicznej.